
Tervehdys.
Järkyttävät tapahtuvat Ukrainassa jatkuvat. Venäjän aloittama häikäilemätön sota kiihtyy ja sotatoimet kohdistuvat yhä enemmän viattomiin ukrainalaisiin siviileihin. Tähän mennessä Eurooppaan on paennut noin miljoona ihmistä. Edessämme on valtavan suuri humanitäärinen kriisi. Sotaa pakenevia ukrainalaisia tulee hyvin suurella todennäköisyydellä saapumaan myös Suomeen. Näille ihmisille meidän on tarjottava turvaa ja apua. Turvan ja avun annossa tärkeää on suomalaisten kansalaisjärjestöjen ja virallisten valtion toimijoiden välinen vahva yhteistyö.
Maanantaina 28.2. Suomi ilmoitti lähettävänsä aseellista tukea Ukrainaan, jo ennestään päätettyjen, suojavarusteiden sekä lääketieteellisten tarvikkeiden lisäksi. Kyseessä on historiallisesti merkittävä ja oikea päätös. Venäjän hyökkäys Ukrainaan on muuttanut eurooppalaista turvallisuusjärjestelmää pysyvästi. Tapahtumien myötä hallitusohjelmassa olevia asevientikirjaukset eivät enää olleet ajan tasalla. Valtiojohto teki historiallisen linjauksen ja päätyi esittämään asevientiä Ukrainaan. SDP:ssä on ymmärretty tarve auttaa Ukrainaa aseellisesti ja puolueemme seisoo valtiojohdon päätöksen tukena.
Eduskuntaryhmät julkaisivat torstaina yhteisen vetoomuksen, jotta venäläistaustaisia suomalaisia ei syyllistettäisi Ukrainan tilanteesta. Vastuu sodasta ja sen aiheuttamista kärsimyksistä on Putinin ja hänen hallintonsa harteilla. Suomessa asuvia venäläistaustaisia ei saa syrjiä Venäjän hallinnon aloittaman järjettömän sodan vuoksi. Kukaan ei ole syyllinen syntyperänsä tai puhumansa kielen vuoksi. Osoittakaamme me kaikki täällä Suomessa, että olemme Putinin ja Venäjän hallinnon aloittaman vihan lietsonnan yläpuolella.
Torstain eduskunnan kyselytuntia oli saapunut seuraamaan Ukrainan Suomen suurlähettiläs Olga Dibrova. Eduskunta osoitti tukeaan ja solidaarisuutta Ukrainalle seisaaltaan raikuvien aplodien kera. Ukrainan asia on meidän suomalaisten ja kaikkien demokratiaa rakastavien eurooppalaisten asia.
Varmasti tässä vaiheessa monet miettivät kantaansa Suomen sotilaalliseen liittoutumiseen ja Nato-jäsenyyden hakemisen mahdollisuutta. Nato-jäsenyys on laaja-alainen asia, jolla on kauasvaikutteista merkitystä Suomelle. Kysymykseen tulisiko Suomen hakea Nato-jäsenyyttä on erittäin vaikea vastata yksinkertaisen ’kyllä vai ei’ -kysymyksenasettelun kautta. Suomen Nato-jäsenyyttä koskeva ratkaisu on tehtävä Suomen kansallisiin ja turvallisuuspoliittisiin lähtökohtiin pohjautuen. Tarvitsemme laajaa valmistelua tasavallan presidentin, hallituksen ja eduskunnan vuorovaikutuksessa sekä laajaa kansan tukea. Tämän kokoluokan päätöstä ei tule tehdä hätiköidysti.
Terveisin Tuula Väätäinen
Tässä alla ajankohtaisia asioita kuluneelta viikolta 9
Ajankohtaista viikolla 9/2022
Maanantai 28.2.2022
Suomi lähettää Ukrainaan aseellista materiaaliapua
Keskiviikko 2.3.2022
Koordinaatioryhmä käsittelemään Venäjän hyökkäyksestä johtuvaa muuttoliiketilannetta Suomessa
Joukkoliikenteelle ja maakuntien lentoliikenteelle tukea lisätalousarviosta
Torstai 3.3.2022
Eduskunta osoitti tukeaan Ukrainalle
Eduskunnan puhemies Matti Vanhanen ilmaisi vahvan tuen Ukrainalle
Ukrainan tilanne esillä kyselytunnilla
Seuraa Tuulaa somessa
Tuulan Facebook-poliitikkosivut
Hyödyllisiä linkkejä