Tanja Airaksinen: Peruskoululaisten poissaoloihin tarvitaan uusia ratkaisuja ja yhteistyötä – vaikutukset ulottuvat aina työllisyyteen asti.

Kirjoittaja:

Julkaistu:

Kategoria:

Koulupoissaolot eivät ole vain koulun ongelma; ne ovat koko yhteiskunnan haaste. Jyväskylän yliopiston tutkija nosti esiin Huomenta Suomen aamutv:ssä (14.3.2025) tärkeän havainnon: peruskoululaisten poissaolojen taustalla on usein oppimisvaikeuksia, ahdistusta, mielenterveyspalvelujen saatavuusongelmia, koulukiusaamista ja kotioloihin liittyviä vaikeuksia. Näiden ongelmien vaikutukset eivät rajoitu vain koulunkäyntiin, vaan ne ulottuvat suoraan nuorten tulevaisuuteen, erityisesti työllisyyteen.

Koulupoissaolot ja oppimisvaikeudet voivat johtaa vakaviin seurauksiin. Jos oppilas jää ilman riittävää tukea, hän on suuremmassa vaarassa keskeyttää toisen asteen opinnot. Ilman toisen asteen tutkintoa työllistyminen on huomattavasti vaikeampaa, ja syrjäytymisriski kasvaa merkittävästi. Jo nyt tiedämme, että pitkät koulupoissaolot voivat johtaa työelämän ulkopuolelle jäämiseen, mikä on sekä inhimillinen että taloudellinen ongelma kunnille ja koko yhteiskunnalle.

On pohdittu, kuinka tätä tilannetta voisi parantaa – pitäisikö käyttää pehmeitä vai kovia keinoja? Todellisuudessa tarvitsemme molempia, mutta ennen kaikkea yhteistyötä eri ammattiryhmien välillä. Tämä ei voi kaatua pelkästään opettajien vastuulle; tueksi tarvitaan uusia toimintamalleja ja tiivistä yhteistyötä hyvinvointialueiden kanssa.

Hyvänä esimerkkinä toimii Kuopion koulunuorisotyö, joka on onnistunut vähentämään poissaoloja ja samalla torjumaan koulukiusaamista. Kiusaaminen on yksi suurimmista syistä, miksi lapset ja nuoret eivät halua mennä kouluun. Kiusaamisen ehkäiseminen ja siihen puuttuminen varhaisessa vaiheessa on avainasemassa.

Mielestäni on ensiarvoisen tärkeää panostaa ennaltaehkäiseviin toimiin. Perhekeskusmallin vahvistaminen, ennaltaehkäisevä oppilashuolto ja koulukiusaamiseen puuttuminen tehokkaasti ovat keskeisiä keinoja, joilla voimme tukea nuoria jo varhaisessa vaiheessa. Koulutukseen investoiminen on samalla investointi tulevaisuuden työllisyyteen. Ajoissa puututut ongelmat estävät nuorten syrjäytymisen ja vähentävät myöhempiä yhteiskunnallisia kustannuksia.

On aika siirtyä sanoista tekoihin ja varmistaa, että jokaisella nuorella on mahdollisuus koulupolkuun, joka vie kohti parempaa tulevaisuutta työelämässä.

Tanja Airaksinen

Alue- ja kuntavaaliehdokas (sd),

varakansanedustaja, Kuopion kaupunginvaltuutettu,

erityisopettaja

Tanja Airaksinen kirjoitti aiheesta myös Savon Sanomissa.