Sakkorangaistus on käsite, joka herättää mielenkiintoa ja keskustelua. Se tarkoittaa, että henkilöä uhataan sakolla, mikäli hän ei noudata tiettyjä sääntöjä tai määräyksiä.
Tämä voi liittyä esimerkiksi liikennerikkomuksiin, näpistyksiin tai muihin yksinkertaisiin rikkomuksiin. Sakkomenettely on nopea ja yksinkertainen tapa käsitellä selkeitä rikosasioita ilman, että ne menevät syyttäjän käsittelyyn. Poliisi voi antaa sakon vain yksinkertaisissa ja selvissä tapauksissa, joissa ei ole monimutkaisia oikeudellisia näyttö- tai tulkintakysymyksiä.
Kokoomus ja hallituspuolueet ovat nyt ajamassa sakkorangaistuksia työntekijöiden lakko-oikeuteen. Lakkosakko herättää keskustelua ja vaatii tarkastelua monipuolisemmin tässä työmarkkinakiistassa.
Yhdistymisvapaus ja sen oleellisena osana lakko-oikeus ovat työntekijöiden perusoikeuksia. Nämä oikeudet pohjautuvat kansainvälisen työjärjestö ILO:n (International Labour Organization) perustamissopimukseen, joka vahvistaa tavoitetta ihmisarvoisen työn toteutumisesta maailmanlaajuisesti. ILO:n tehtävänä on edistää yhteiskunnallista oikeudenmukaisuutta ja rauhaa. Yhdistymisvapaus ja lakko-oikeus ovat keskeisiä keinoja varmistaa työntekijöiden oikeudet ja tasapainottaa valtatasapainoa yhteiskunnassa.
Lakkosakko esitys hallitukselta on aihe, joka herättää voimakkaita tunteita. Sakko tässä tapauksessa tarkoittaa, että sinulta viedään sananvapaus ja mielipiteen ilmaisu pois.
Tämä ei ole hyväksyttävää demokraattisessa valtiossa. On tärkeää varmistaa, että oikeus vapaaseen mielenilmaisuun ja mielipiteen ilmaisuun hallitusta vastaan säilyy. Opposition tehtävä on tarkastella niin hallituksen yksittäiset kuin sen yleisetkin poliittiset suunnat ja estää hallitusta yrittämästä mitä tahansa. Poliittiset lakot ovat Suomessa, kuin muuallakin Euroopassa, yksi näistä tavoista ylläpitää demokratiaa.
Suomessa on vahva perinne sananvapaudesta ja demokraattisista oikeuksista, ja näitä oikeuksia tulee vaalia. On tärkeää, että keskustelu jatkuu ja eri näkökulmat otetaan huomioon päätöksenteossa.
Jokaisen pitää saada ilmaista mielipiteensä turvallisesti ja ilman pelkoa seuraamuksista ja työntekijöillä pitää olla oikeus lakkoilla ilman sakkoja ja rangaistuksia.
Tanja Airaksinen (sd)
erityisopettaja FM, KM
Savo-Karjalan varakansanedustaja
SDP:n eurovaaliehdokas
Airaksinen kirjoitti aiheesta myös Viikko Pohjois-Karjalassa.
