Kuulumisia eduskunnasta. Viikko 48.

Kirjoittaja:

Julkaistu:

Tervehdys!

Tällä viikolla eduskunnan käsiteltävänä olivat opposition vaihtoehtobudjetit.Oppositiopuolue kokoomuksen peruslinjaa ei ollut etukäteen kovin vaikea arvata. Luvassa on kylmää kyytiä pienituloisille, työttömille ja opiskelijoille. 

Kokoomuksen ehdottamat leikkaukset kohdistuvat juuri niihin, joita korona on rajuimmin runnellut. Puolue haluaa kiristää talouspolitiikkaa epävarmassa tilanteessa ja käyttää pienituloisilta leikkaamansa rahat veronalennuksiin jo ennestään hyvätuloisille. Veronkevennykset vahvistavat keski- ja hyvätuloisten asemaa, mutta leikkaukset mm. sosiaaliturvassa osuvat erittäin raskaasti pienituloisten arkeen. Samalla kokoomus keventäisi tuloverotusta ja siirtäisi verotuksen painopistettä enemmän kohti kulutuksen verottamista. Tämä suosisi hyvätuloisia ja vähentäisi progressiivista verotusta ja kasvattaisi tuloeroja. Kokoomuksen ehdottamat pääomatulojen verotuksen heikennykset ja verovälttelyyn kannustaminen arvonnousuveron perumisella on irvokas vastakohta rajuille pienituloisiin, työttömiin, opiskelijoihin ja köyhiin eläkeläisiin kohdistuville leikkauksille. 

Viimevuotisen vaihtoehtobudjettinsa tapaan kokoomus lopettaisi eläkekertymän ansiosidonnaisen työttömyyspäivärahan ajalta, kyseessä on toimi, joka pahentaisi eläkeläisköyhyyttä pitkäksi aikaa. Tämänkaltaisia terveisiä kokoomus haluaa viedä työttömille erityisesti nyt koronakriisin aikana. Opiskelijoita, jotka ovat kamppailleet yli vuoden lähiopetuksen puutteen ja etäopiskelujen kanssa kokoomus aikoo ”palkita” leikkaamalla yli 300 miljoonaa asumistuesta. Opiskelijoilta leikkaamalla Suomen taloutta ja työllisyyttä ei saada kasvuun. Tässä tilanteessa tarvitsemme lisää kohtuuhintaisia asuntoja opiskelijoille ja pienituloisille. 

Kokoomuksen linja on selvä. Suhteellisesti eniten leikataan pienituloisimmilta. Samalla kaikista parhaiten menestyvälle tuloluokalle jaetaan veronalennuksia.

Perussuomalaisten ehdottama vaihtoehto on puolestaan varsin erikoinen, puolue on kovaan ääneen profiloitunut valtion velkaantumisen vastustajana, mutta heidän ehdottamansa budjetti ei pienennä valtion velkaa yhtään. Näyttää, että perussuomalaiset on tullut talouspolitiikassaan pitkälti hallituksen linjalle.

Perussuomalaiset leikkaisivat kehitysyhteistyöstä, maahanmuutosta, kotouttamisesta sekä ilmastotoimista ja luonnonsuojelusta. Lisäksi Yleisradiolta lähtisi n. neljäsosa sen rahoituksesta, mikä ei ole yllättävää ottaen huomioon puolueen Yleä kohtaan esittämän kritiikin. Leikkauksilla haettu budjetin liikkumatila käytettäisiin lähinnä polttoaineverojen, ansiotuloverojen sekä Yle-vero alennuksiin. On selvää, ettei Suomi voi noin vain irrottautua meitä sitovista kansainvälisistä sopimuksista, eikä EU ja muuhun yhteistyöhön perustuvaa kehitysyhteistyön rahoitusta voi hetkessä leikata pois. Tämänkaltainen politiikka heikentäisi Suomen kansainvälistä asemaa merkittävästi, mutta sehän ei perussuomalaisia kiinnosta. 

Perussuomalainen kiintymys fossiilisiinpolttoaineisiin hidastaisi Suomen teollisuuden uudistumista kilpailukykyisempään ja vihreämpään suuntaan ja tekisi uusiin vihreämpiin teknologioihin investoimisesta kannattamatonta. Perussuomalaiset haluavat lukita Suomen fossiilitalouteen ja estää energiaomavaraisuutemme kehityksen. Fossiilisista polttoaineista täytyy pyrkiä eroon ilmastomuutoksen takia, mutta se on kannattavaa myös huoltovarmuutemme kannalta. Riippuvuus ei-kotimaisista fossiilisista polttoaineista on huoltovarmuusriski ja se palvelee ainoastaan muun maan kansallista etua.

Perusuomalaisten vaihtoehtobudjetti kertoo tarinaa näköalattomasta ja pysähtyneisyyttä edustavasta politiikasta. Suomea uutta kasvua ja tulevaisuutta ei rakenneta peruuttamalla taaksepäin.

Hyvää itsenäisyyspäivää!

Terveisin Tuula Väätäinen

Tässä alla ajankohtaisia asioita kuluneelta viikolta 48

Ajankohtaista viikolla 48

Tiistai 30.11.2021

Eduskunta keskusteli tartuntatautilain väliaikaisesta jatkamisesta

Keskiviikko 1.12.2021

Opposition vaihtoehtobudjetit keskustelussa täysistunnossa

Suuri valiokunta hyväksyi lausunnon 55-valmiuspaketista

Neljäs lisätalousarvio hyväksyttiin 

Torstai 2.12.2021

Aktiivimalli ja tieteen ja tutkimuksen rahoitus esillä kyselytunnilla

Seuraa Tuulaa somessa

Tuulan Facebook-sivut

Tuulan Facebook-poliitikkosivut

Tuulan kotisivut

Hyödyllisiä linkkejä

Ajankohtaista valtioneuvostosta

Ajankohtaista eduskunnasta

Ajankohtaista SDP